Anasayfa | Etkinlikler |

Buse Kolej’den Büyük Başarı

Buse Kolej 8200 Ülkenin katıldığı 4. Türk Dünyası Bilim Şenliğinde Dünya 4.sü oldu.

Türk Dünyası Çocuk Vakfı ile Ankara Valiliği, Altındağ Belediyesi,  diğer Resmi ve Özel Kuruluşların destek ve katkıları ile 5-8 mart 2020  tarihleri arasında  “4. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği”  düzenlendi.  Bilim Şenliği’ne bir çok Türk Dünya Ülkelerinden yoğun ilgi  ve katılım oldu. Yarşmada Buluş ve Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak  onlarca Tasarım projeleri yer aldı.

Yarışmaya Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Tataristan, Özbekistan, Türkmenistan,  Kırgızistan, Makedonya, Bulgaristan,Kosova, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Altay, Moldava,  Kırım(Ukrayna) dan ilk öğretimde öğrenim gören 4,5,6,7,. Sınıf öğrencileri (10-15 yaş)  katıldı.  Farklı kültürlerin yer aldığı yarışmada renkli sahneler yer aldı Yeni arkadaşlıklar kuruldu.

Buse Koleji; Teknoloji  Ve Tasarım-Havacılık  alanında “Yeni Nesil Rc -Hoverkraft Oyuncak” projesi  ile 8200 okulun katıldığı  Uluslararası yarışmada yarı  finalde ilk 50’ye girdi.  5-7 Mart tarihleri arasında Ankara’da  sergilenecek projeler arasına  girmeyi başardı.

Bilim ve Kültür Şenliği’nin ilk gününden son gününe kadar Buse Kolej standı yoğun ilgi ile karşılaştı.  Buse Koleji  “Yeni Nesil Rc - Hoverkraft Oyuncak”  projesi  ile hem karada hem karda hem de havada gidebilen bir araç tasarladı.

Buse Koleji “Yeni Nesil RC- Hoverkraft” projesi ile çocukların ilgisini telefon,  tablet ve bilgisayardan daha çok  çekebilecek ve takılabilir ayak  sistemleri ile hoverkraftlar gibi  çalışacak bir araç tasarladı. 3 parçadan  oluşan araçta hava aparatı, su ve kar  aparatı ve kara aparatı bulunmakta.

Türk Dünya Ülkelerinden bir çok öğrenciyi bir araya getiren Bilim Şenliği 8 mart tarihinde sonlandı ve onlarca ödül sahiplerini buldu. Türkiye 4. Olmanın verdiği gurur ile Bilim Şenliğinden döndü.